بازاریابی سنتی در حال مرگ است

دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات آنلاین این روزها، بیش از هر وقت دیگری زنده و سرشار از زندگی است. اما بازاریابی سنتی در حال مرگ است، و مرگی آهسته، دردناک و بسیار عمومی را تجربه می­کند.

 

دلیلش ساده است: مشتریان می­‌خواهند، و انتظار دارند صدایشان شنیده شود. متاسفانه بازاریابی سنتی قابلیت ارتباطی دوسویه بین تبلیغ و مشتریان را ندارد چون بر اساس پیش فرض پخش و اشاعه پیش می­‌رود: پارادایم یک به هزار. و این یعنی تنها تبلیغ­ کننده است که می­‌تواند از طریق صحبت با مشتریان تاثیرگذار باشد و یا توجهات را به خودجلب کند حالا به هر روشی، تبلیغات چاپی، رادیو، تلویزیون و حتی برخی از روش­های دیجیتالی. به این ترتیب مشتری نمی­‌تواند ارتباط متقابلی با تبلیغ کننده برقرار کند و به همین دلیل است که بازاریابی سنتی در حال مرگ است.

مرگ بازاریابی سنتی و حضور شبکه‌­های اجتماعی
این روزها مشتریان و تبلیغ­ کنندگان می­‌توانند در مکالمه­‌های جذاب و تعاملی شرکت کنند که ارتباطی دوسویه را امکان­‌پذیر می‌­سازد. به این ترتیب، شبکه­‌های اجتماعی مقیاسی برای تبلیغات دهان به دهان محسوب می‌شوند و در نهایت، مشتریان به تبلیغات دهان به دهان بیش از هر نوع رسانه بازاریابی اعتماد دارند.

حالا برندها می‌­توانند به مشتریان وفادارشان، هواداران موثر برند، تکیه کنند تا پیا‌‌م ­رسانی را تعیین کنند که به بهترین صورت در فضای شبکه‌­های اجتماعی عمل می‌کنند. در صورتی‌ که توئیتی بین هواداران بارها تکرار شود، برند می‌تواند بودجه بازاریابی برای تسهیل اشتراک­ گذاری آن در بین مشتریان استفاده و آن را برای ایجاد فروش بیشتر تقویت کند. مثلا کمپینی که مشتریان را تشویق می‌کند با اشتراک هرچه بیشتر هشتگ کمپین، شانس خود را برای برد ماشین افزایش دهند.

مطلب مرتبط: دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تبلیغات بومی محجوبانه:
این نوع تبلیغات به صورت یکپارچه شکل و عملکرد تجربه کاربرهایی را دنبال می­‌کند که محصولی مخصوص آن‌ها طراحی شده ­است، این نوع تبلیغات بسیار موثرتر از تبلیغات سنتی هستند از این لحاظ که تعامل بین مشتری و تبلیغ را تسهیل می­‌کنند، چون مشتریان از اینکه بازاریابی شوند، متنفرند و چون آن‌ها خواستار تبلیغاتی هستند که محتوا و تجربه­ کالا یا خدماتی را با هم ترکیب کنند که آنها در حال مصرف و یا استفاده­‌اش هستند. و وقتی این نوع تبلیغات در بستر شبکه­‌های اجتماعی دیده می­‌شود، تبلیغات بومی بسیار قوی­‌تر ظاهر می­‌شوند و برای برندها بهترین فرصت را به منظور ارتباطی دوسویه با مشتری فراهم می­‎کنند که امروزه بسیار برای مکالمات فروش ضروری به نظر می­‌رسد.

شبکه­‌های اجتماعی به دو دلیل خاص موثر هستند. یک، برندها می­‌توانند محتوای ارگانیک موجود را برای خلق آگهی­‌های اسپانسر شده استفاده کنند و دوم اینکه انها می‌­توانند محتوایی را خلق و پخش کنند که دقیقا به صورت ارگانیک از محتوایی پیروی می­‌کند که پیشتر موفق ظاهر شده بود. گرچه، هنوز چالش‌های بسیاری بر سر راه است.

اولین و مهم­ترین این چالش‌­ها این است که برندها باید مانند مشتریان بیندیشند و حتما باید اینگونه اندیشیدن را شروع و درک کنند که مشتریانشان چگونه در حال اشتراک و مصرف محتوا هستند.

admin